تبلیغات
فیزیولوژی مغز و اعصاب - مهار ضربه‌های نامرئی به مغز
 

مهار ضربه‌های نامرئی به مغز

نوشته شده توسط :امید برهانی
جمعه 21 خرداد 1389-10:49 ب.ظ
حتما لازم نیست كه به سر شما ضربه‌ای وارد شود تا دچار آسیب مغزی شوید.

حتی وارد  آمدن صدمات خفیف به قسمت‌های آسیب‌پذیر مغز می‌تواند مشكلاتی را برای سال‌ها ایجاد كند. پس از وقوع یك آسیب مغزی مشخص احتمال بروز افسردگی، سوءمصرف مواد، مشكلات زناشویی، مشكلات مربوط به كار و مشكلات حقوقی افزایش می‌یابد. ثبت و حفظ مدارك و مستندات مربوط به آسیب‌های مغزی به چندین دلیل ضروری است. برای افراد نوجوان و سنین مدرسه این امكان را به‌وجود می‌آورد كه بتوان سرویس‌های ویژه‌ای دریافت كرد. آگاهی از صدمات غالبا به دلایل حقوقی هم با اهمیت است.

درك اثرات آسیب مغزی توسط بیمار و خانواده او منجر به افزایش پذیرش درمان و حمایت خانوادگی و سیستم‌های حمایتی می‌شود. در طول سال‌های گذشته مدارك بالینی قابل ملاحظه‌ای در مورد مؤثر بودن آموزش‌های كاردرمانی، بازی درمانی و نوروفیدبك به‌عنوان روش‌هایی در بهبودبخشی علائم آسیب مغزی به دست آمده است. در این خصوص با دكتر رضا رستمی، روانپزشك، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و مدیر یك مركز اعصاب و روان در تهران گفت‌وگویی انجام داده‌ایم كه از نظرتان می‌گذرد.

كاردرمانی یك روش درمانی بسیار ساده ولی اثر بخش است كه می‌تواند بسیاری از اختلالات و ضعف‌های عملكردی را در افرادی كه بنابه‌دلایلی به  آسیب‌های مغزی دچار شده‌اند بهبود بخشد.

دكتر رستمی در پاسخ به این سؤال كه چه كسانی تحت كاردرمانی قرار می‌گیرند، به همشهری گفت: بیمار ممكن است یك نوزاد نارس باشد كه در بخش نوزادان بستری است یا كودكی در یك مدرسه كه دچار فلج مغزی است. یا جوانانی در یك مركز بازپروری معتادان.

احتمال دارد بیمار فردی بزرگسال باشد كه عقب‌ماندگی ذهنی دارد و آموزش می‌بیند تا برای كار در یك كارگاه حمایتی آماده شود یا فردی كه در اثر سانحه اتومبیل از ناحیه نخاع صدمه دیده و فلج شده است و آموزش می‌بیند تا خود را با زندگی دائمی روی صندلی چرخدار تطبیق دهد.

بیمار ممكن است خانم خانه‌داری باشد كه بعد از یك سانحه بهبود یافته و می‌خواهد یاد بگیرد با یك قسمت از بدن خود كه عملكرد درستی هم ندارد زندگی خود و خانواده‌اش را اداره كند،یا یك فرد مبتلا به ناتوانی ذهنی كه می‌خواهد كارهای ساده‌ای چون خرید كردن، ثبت ارقام، استفاده از وسایل نقلیه و كلا كارهای معمول روزانه را انجام دهد.
به‌طور خلاصه تمامی
افرادی كه به‌علت مشكل یا مشكلاتی لازم است تحت درمان قرارگیرند تا به استقلال در عملكردهای مورد نظر برسند تحت این روش درمانی قرار می‌گیرند.

مشكلات این افراد دامنه وسیعی را دربرمی‌گیرد و می‌تواند حاصل یك صدمه یا تصادف باشد یا ناشی از بیماری جسمی، اختلال عاطفی، تعارضات و فشارهای روانی و یا حتی تاخیر در رشد یا اختلالات مادرزادی. این بیماران به تمام گروه‌های سنی از نوزادان، كودكان و... گرفته تا سالمندان می‌توانند تعلق داشته باشند كه از دوره كوتاه مدت مراقبت در دوران حاد بیماری تا توانبخشی در دوره‌های تطابقی طولانی مدت را شامل می‌شود.

زمینه‌های كاری در كاردرمانی

به گفته دكتر رستمی زمینه‌های كاری در كاردرمانی شامل بخش‌های مختلف زیر است:
مراقبت از خود اولین و اساسی‌ترین حیطه كاری كار درمانی مراقبت از خود یا حفظ موجودیت است كه به مهارت‌های مربوط به زندگی روزمره نیز معروف است.

در این زمینه مهارت‌هایی به فرد آموزش داده می‌شود كه به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم با هدف حفظ خود و انجام كارهای شخصی مرتبط است مثل تغذیه، استفاده از سرویس بهداشتی، محافظت از خود و... .

آموزش در این زمینه تا جایی ادامه می‌یابد كه شخص بتواند با وجود مشكلاتش، زندگی‌اش را اداره كند و این وظیفه درمانگر است كه میزان آن را دریابد.

كار یا فعالیت‌های مولد

این زمینه از كاردرمانی معطوف به تمام فعالیت‌های مبتنی بر تولید است كه در خانه، مدرسه، همسایگی یا محل كار صورت می‌گیرد. این نوع فعالیت‌ها باید با هدف‌های مشخص كه یك نتیجه و بازده كاری و تولیدی است انجام ‌شوند و تا زمانی ادامه ‌یابند كه فرد به مهارتی تسلط پیدا كند كه بازده مناسب كاری برای او داشته باشد.

تفریح این گروه، فعالیت‌هایی را شامل می‌شود كه زندگی، نشاط و لذت به همراه دارند و همچنین روشی مطمئن برای تمرین زندگی واقعی هستند. فعالیت‌های تفریحی شامل بازی‌های اكتشافی، ورزش‌ها، وسایل بازی، سرگرمی‌ها، ایفای نقش، موسیقی و فعالیت‌های اجتماعی است.

فرایند كار درمانی

فرایند كار درمانی شامل بیماریابی، ارزیابی، طرح درمان، اجرا، ارزیابی مجدد و پرونده‌نویسی است. در مراحل بیماریابی و ارزیابی، افرادی كه نیاز به كار درمانی دارند مشخص می‌شوند. در مرحله درمان با توجه به شرایط، امكانات و محدودیت‌ها طرح  درمانی مناسب ریخته می‌شود و مورد اجرا قرار می‌گیرد. پس از اجرا ارزیابی مجدد برای بررسی تأثیر برنامه درمانی انجام می‌گیرد. در مرحله پرونده نویسی لازم است گزارشی از مراحل اجرا شده و ویژگی‌های بیمار ارائه شود.

دكتر رستمی می‌گوید: بسیاری از مردم حتی نمی‌توانند بپذیرند كه فرزندشان به‌نوعی اختلال مغزی مبتلاست.

گاهی یك فرزند بیش‌فعال كه به‌راحتی قابل درمان است سر از مدرسه استثنایی در می‌‌آورد فقط به این دلیل كه والدینش حاضر نشده‌اند سراغ یك روانپزشك را بگیرند.

بسیارند خانواده‌هایی كه می‌خواهند خلأ درسی فرزندشان را با معلم خصوصی جبران كنند بی‌آنكه بدانند تنها مشكل فرزندشان اضطرابی است كه یك لحظه هم رهایش نمی‌كند و باید نخست بستر‌سازی‌ كند تا بتواند درآن ظرف دانش و اطلاعات بریزد؛ ظرفی كه ترك دارد و سالم نیست نمی‌تواند محفوظات را درخود نگه دارد.

كار درمانی؛ ضرورتی فراموش شده

از نظر انجمن كار درمانی آمریكا (A.O.T.A) كار درمانی عبارت است از استفاده از فعالیت‌های هدفمند برای افرادی كه در اثر آسیب یا بیماری دچار محدودیت اختلال عملكرد روانی، اجتماعی، رشدی یا اختلالات یادگیری، فقر و تفاوت‌های فرهنگی یا روند سالخوردگی شده‌اند، به‌منظور ایجاد حداكثر استقلال، جلوگیری از ناتوانی و حفظ سلامتی. این كار شامل ارزیابی، درمان و مشاوره است.

دكتر رضا رستمی، روانپزشك می‌گوید: ارائه خدمات ویژه كاردرمانی شامل  آموزش مهارت‌های زندگی روزمره، ایجاد و توسعه مهارت‌های دركی، حركتی و عملكرد یكپارچگی حس، توسعه مهارت‌های بازی و پیش‌حرفه‌ای و توانایی‌های اوقات فراغت، طراحی، ساختن یا به كار بردن وسایل كمكی و ارتزها و پروتزها، انتخاب وسایل نظافتی، استفاده از صنایع‌دستی كه به‌طور ویژه به‌منظور افزایش عملكرد طرح شده است، توصیف و تفسیر آزمون‌ها مثل ارزیابی قدرت عضلانی، ارزیابی دامنه حركتی و نیز تطبیق محیط برای فرد است. این خدمات به‌طور فردی، گروهی یا در سیستم‌های اجتماعی ارائه می‌شود.

نظرات() 


feet problems
شنبه 18 شهریور 1396 10:17 ق.ظ
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was great.
I do not know who you are but certainly you're going to a famous blogger if you
aren't already ;) Cheers!
Foot Pain
سه شنبه 17 مرداد 1396 06:47 ق.ظ
Everyone loves it when folks come together and
share opinions. Great site, continue the good work!
std test
جمعه 2 تیر 1396 08:25 ب.ظ
ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین اصل آیا واقعا حل و فصل بسیار خوب
با من پس از برخی از زمان.

جایی در سراسر پاراگراف شما موفق به من مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه
در حالی که. من هنوز مشکل خود را با جهش در مفروضات و شما ممکن است را سادگی به کمک پر همه کسانی معافیت.
در صورتی که شما در واقع که می توانید انجام من خواهد مطمئنا بود مجذوب.
BHW
پنجشنبه 31 فروردین 1396 12:34 ق.ظ
Link exchange is nothing else but it is simply placing
the other person's web site link on your page at appropriate place and other person will also do similar in favor of
you.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:


http://www.travian.ir/?uc=ir6_8891

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox